skip to Main Content
מי גולן והיחידה לחקלאות וחדשנות

הערכות לעונת ההשקיה 2022

אנחנו לקראת סופו של חורף שנראה נדיב, המאגרים התמלאו (כ-%96 מילוי נפח אגירה במאגרי הגולן , נכון ליום כתיבת שורות אלו) ולמרות זאת, בעיות של איכות מים עולות בכל שנה וצריך להיערך ולהתכונן ע"מ לצמצם הפתעות. מי גולן מנצלת את החורף לעשות כמה דברים שאמורים לשפר במידה ניכרת את טיב המים. התקנו מרכזי סינון על חלק מהקווים הראשיים, לסינון מקדים, והוספנו גם מגופי שטיפה על קווים ראשיים.

מבחינתכם המשקים, יש לבצע הכלרות של המחלקים ושלוחות הטפטוף, לפתוח מגופי שטיפה על מנת לשחרר מים שעמדו בקווים ושאינם ראויים להשקיה ולשטיפה של הקווים הראשיים והמחלקים. באם אין מגופי שטיפה יש להסיר מכסי מסננים ולשטוף את הקווים במשך זמן ממושך. אין להכניס למערכות ההשקיה מים שעמדו תקופה ארוכה בקו ופיתחו ביו-פילם המהווה גורם סתימה ודאי.

על כן יש לבצע שטיפות במהירות זרימה גבוהה ככל הניתן למשך זמן משמעותי על מנת לגזור את הביופילם הצמוד לדופן הצינור ובכך להפחית משמעותית את גורמי הסתימה. בסוף השטיפה יש לעשות סגירה איטית ע"מ לא לגרום להלמים מיותרים במערכות. את השטיפות יש לתאם עם מנהל האזור – כדי לקבל זיכוי עבור מי השטיפה.

חשוב מאד לפזר את ההשקיות על כל היממה (כולל סוף השבוע !) על מנת לא ליצור מהירויות זרימה גבוהות הגורמות לריצת מסות לכלוך לחלקות. בנוסף זה יקל על אספקת הספיקות הדרושות. אמנם כמויות הגשם המרשימות עשו אתחול מסוים למלחי הקרקע, אבל מומלץ לבצע בדיקות קרקע ע"מ לדעת את רמות המליחות. במידה שנדגמו דוגמאות קרקע\ עלים בסתיו שעבר לבדיקת ריכוזי חומרי הזנה (בעיקר NPK) ניתן ואף רצוי לתכנן את הדישון בעונה בהתאם ובהתייעצות עם מדריכי הגידול.

על החקלאים להיערך להכלרה סדירה בראש המערכת, או בראש כל חלקה, לשם הכלרה קבועה, או מעת לעת מידי שבוע, או מדי חודש. ההכלרה מצמצמת את התפתחות הביופילם וככל שנאחר בטיפול הבעיה גדלה. הטיפול הזול
והיעיל הוא, לפני הצטברות הביופילם כאשר הצנרת נקיה עדיין ממשקעים ביולוגיים וכימיים. הכלרה אינה גורמת לעלייה במליחות המים ובריכוז כלור הנמוך מ-ppm1 לא נגרם כל נזק לצמחים. המלצות הכלרה ובדיקות כימיות לכל מקורות המים ניתן למצוא באתר האגודה.

להלן מס' המלצות להתארגנות ולתפעול מערכות ההכלרה

 • מסננים ינוקו על בסיס קבוע כדי לשמור על יכולתם המבצעית.
 • יש לסגור את הזרקת הדשן לפני גמר ההשקיה כדי לאפשר שטיפה של שיירי דשן מהמערכת.
 • נקודת הזרקת הכלור רצוי שתהיה מספיק רחוקה במעלה הקו ולפני המסננים על מנת לספק ערבוב יסודי לפני המעבר במסנן.
 • יש לזכור שכלור מאבד מיעילותו במשך הזמן וגם בחשיפה לחום השמש.
 • מומלץ להזריק את הכלור במשך רוב זמן ההשקיה במינון יחסי נמוך ואחיד (10-1 ppm )
 • אנו ממליצים על שימוש בכלורן מוצק המכיל %56 כלור פעיל ממנו ניתן להכין תמיסה של %7-5 כלור פעיל נוזלי.
 • את הכלור יש להזריק באמצעות משאבות ייעודיות עמידות לכלור, רצוי חשמליות.

חישוב ספיקת הכלור המוזרק

 • בחישוב כמות הכלור הנדרשת יש לכלול את הפרמטרים הבאים:
 • ריכוז נדרש של כלור (לא כלור נותר) ב-ppm במערכת.
 • ספיקת החלקה במק"ש.
 • ריכוז הכלור שברשותנו באחוזים (נכין תמיסה של %5).

אופן הכנת תמיסה בריכוז %5 בכמות של 250 ליטר

על כל 100 ליטר של מים יש להוסיף 10 קילו כלורן כדי לקבל ריכוז של %5 כלור. מכאן של 250 ליטר תמיסה יש להוסיף 25 קילו כלורן. כדאי ורצוי להקים מרכזי הכלרה למספר רב של חלקות.

בנוסף להתפתחות מיקרואורגניזמים במערכת תיתכן גם שקיעה של מלחים כדוגמת אבנית שעלולים לשקוע בתוך הטפטפות ובכך לסתום את המעברים בתוך הטפטפת ולהקטין את ספיקתה ולגרום לסתימה של המערכת. הטיפול הרצוי להקטנת שקיעה של קרבונטים (אבנית) בטפטפות הוא ע"י הורדה של pH המים בעזרת שימוש בחומצה. חומצה מלחית HCl או חומצה זרחתית H3PO4 מתאימות לניקוי משקעי אבנית במערכת ההשקיה, או לטיפול רציף למניעת שקיעת אבנית בטפטפות. ניתן לראות המלצות לטיפול בחומצה באתר של חברות ההשקיה ולפעול לפי הנחיות אלה.

מועד תחילת ההשקיה נקבע לעיתים בעזרת טנסיומטרים או חיישני רטיבות קרקע אחרים. במקרים אלו יש לקחת בחשבון שבשלבים המוקדמים של העונה כל חתך הקרקע נמצא בקיבול שדה כתוצאה מהגשמים. כנראה שעדיין נמצאים מים זמינים לגידול מחוץ לבצל ההרטבה של הטפטפות, בו ממוקמים החיישנים ובמצב זה האינדיקציות שלהם לא ישקפו את מצב אספקת המים לצמח בראשית עונת ההשקיה. מומלץ להיות ערניים לכך ולהתייעץ עם מדריכי הגידול.

לכל שאלה או בקשה ניתן להתקשר בנייד או במייל.

לפתיחת עונה מוצלחת

אייל נבו, היחידה לחקלאות וחדשנות, מכון שמיר
eyaln@gri.org.il 0542474485
יגאל גבעון, מי-גולן
igalgiv@mgw.org.il 0505501830
ד"ר נתיב רוטברט, מכון שמיר למחקר
nativ@gri.org.il 058-6991604

אייל נבו מדריך קרקע ומים

This Post Has 0 Comments

כתיבת תגובה

Back To Top