skip to Main Content
פשיעה חקלאית

יחד נעצור את הפשיעה החקלאית

כאילו לא די בחום, בפגעי מזג האויר וברפורמה שנושבת מירושלים, עסוקים חקלאי ישראל גם בפשיעה חקלאית. או אם לדייק, עסוקים בהתמודדות עם התופעה.

גניבת פרי וכלים חקלאיים, השחתה ופרוטקשן הן רק חלק מהתופעות המכוערות המצריכות טיפול מהיר ומתמשך קודם כל על ידי המשטרה וכוחות הבטחון אבל לא פחות על ידי החקלאים שמכירים יותר טוב מכולם את החלקות שלהם ושל שכניהם.

מי שאמון על התחום במרחב הגולן הוא רפ"ק מרזוק גנאם מפקד חבל הגולן במשמר הגבול. הגזרה שלו משתרעת ממבוא חמה ועד נווה אטי"ב והוא אחראי בעצם על כל מה שנוגע לחקלאות, גדש, מטע בוקרים, צאן וכו' כמו גם צדדים אזרחיים נוספים.

רפ"ק מרזוק רואה בחזונו סיירת חקלאית שמורכבת מחקלאים מתנדבים שיעבו את הנוכחות בגזרה ויאפשרו זמן תגובה מהיר ואפקטיבי בעצירת פשעים חקלאיים עוד לפני שהתחילו. "המבנה האיזורי של שוטרים שגם חיים בקהילה מאפשר לנו להיות יותר חדים ומהירים בתגובה לאירועים. יש לנו היכרות מעמיקה עם הקהילה בגולן", אומר מרזוק, "אנחנו בקשר רציף והדוק עם כל בעלי התפקידים ביישובים, במועצה ובבתי הספר. כל מה שצץ ומובא לידיעתנו אנחנו נותנים את הקשב והטיפול המלא. כל המערך הזה מאפשר לנו לקצר זמני תגובה ולסגור מעגל במהירות".

פשיעה חקלאית
מעצר גנבי פרי

"היתרון של מתנדבים מהאזור הוא ההיכרות עם הגזרה הקרובה ליישובים, עם החלקות החקלאיות והדרכים שביניהן בעצם הם שומרים על הבית. אין דבר טוב מזה. בסיור יוצאים 2 או 3 מתנדבים לבד בניידת שלנו ומבצעים את הסיור בהתאם להגדרות של מפקד הבסיס. כמובן שהמתנדבים מקבלים הכשרה אצלנו בקורס שנמשך 13 מפגשים שבועיים ואנחנו מתדרכים ונותנים להם את הגיבוי אבל כשהם בשטח הם שוטרים לכל דבר ועניין. מותר להם למשל לבדוק רכב ולעכב אדם. יש גם סייגים לסמכויות שלהם. לדוגמה מתנדבים לא עוסקים באירועי סמים או קטינים. הכל נלמד ומתורגל בקורס שאנחנו מעבירים".

"הכוח שלנו בגולן מחולק לבסיס הפעלה דרומי בבני יהודה בפיקודו של שחר מזור ובסיס הפעלה צפוני במושב שעל בפיקודו של יוסי כהן. מפקדי הבסיסים מנהלים את הכוח ומוציאים סיורים מידי יום בהתאם לתוכנית עבודה שבועית כמו גם בתראות ספציפיות. הסיורים יוצאים בשעות הערב והלילה עם דגש על סופי שבוע. זמנים שמטבע הדברים החקלאים פחות עירניים והעבריינים דווקא כן".

"בנוסף יש לנו בגולן כיתת כוננות אזורית שנקראת שניר 100. זה כוח שמורכב כולו ממתנדבים יוצאי יחידות קרביות שמטפל באירועים ותופעות גדולות. שניר 100 יודעים להשכיב מארבים, לבצע תצפיות בשילוב אמצעים טכנולוגים וגם לפעול במידת בצורך. אני יכול לספר על שני אירועים. במקרה אחד השכבנו מארב ותפסנו רכב עם טון לימונים שכמובן חזרו לחקלאי והגנבים נעצרו ובמקרה שני איתרנו בעזרת מתנדבים משאית עם בקר גנוב. יש לזה כח משמעותי. אגב זאת כיתת כוננות אזורית ייחודית בארץ שיש כמותה רק כאן בגולן".

" גם לתושבים יש תפקיד מניעתי חשוב ואני מעודד אותם לדווח על כל דבר חשוב. הגולן הוא אזור גדול, אנחנו לא יכולים להיות בכל מקום כל הזמן, התושבים הם העיניים שלנו. ואם הם יציפו משהו שנראה להם חשוד אנחנו יכולים לבדוק ולהגיב במהירות ולמנוע אירוע עוד בשלביו הראשונים".

"אני קורא לחקלאי הגולן לפנות אלינו ולהתנדב למג"ב. אם יתנדבו 3 מכל יישוב זה יהיה מכפיל כח שיאפשר לנו ובעצם להם לשמור יותר טוב על הגידולים, על הרכוש ועל הבית".

רוצים להתנדב? צרו קשר עם שחר מזור 050-6273632

This Post Has 0 Comments

כתיבת תגובה

Back To Top