skip to Main Content
נוביקס לבנדר אזוב

אל החקלאות ומעבר לה

מי שהתמזל מזלו להסתובב בין הכפרים בפרובנס סביב חודש יוני לא יכול להתעלם משדות הלבנדר הפורחים בסגול מהמם ומריח השמן האתרי שהצרפתים מפיקים מהצמח. הלבנדר עוטף את כל המחוז בניחוח שמזכיר את ארונות הבגדים בבית של סבתא ובמראה רומנטי שמושך מבקרים מכל העולם.

אל סוד כוחו של הלבנד עוד נגיע בהמשך כי מה שהפתיע אותי כשנתקלתי באתר של noviks היה קודם כל שכל המוצרים שלהם מיוצרים בישראל ואם להיות יותר מדוייק פה אצלנו במושב שעל במשק של מושמוש מלקר ובנו יועד.
המלקרים הם מגדלים אורגנים ותיקים שמחזיקים כ-70 דונם עם מגוון גידולים מתפוח ואגס ועד תותים ואוכמניות ונחשבים אחד מהמשקים הבולטים בשוק האורגני בישראל. את ההצלחה בשוק האורגני הם ממשיכים לשמר תוך כדי מבט מתמיד קדימה לפיתוח המשק. “לי ולאבא שלי יש תמיד רצון לחדשנות, אנחנו לא מפסיקים לחפש את הדבר הבא. למשל תות שדה בקיץ. היום זה גידול די נפוץ אבל כשהתחלנו איתו לפני 9 שנים היינו ראשונים בשוק. חשוב לנו לא להתקע על הרגיל והמוכר אלא כל הזמן לשאוף קדימה לפתח ולגדל עוד ועוד מוצרים בריאים”.

במסגרת שווק הפרי האורגני נוצר שיתוף פעולה אם טל נוביק ממשק ‘הר פרחים’ שהוביל במהרה לתפנית דרמטית בעלילה. “טל הגיע אלינו כדי לקנות תוצרת אורגנית לחנות שלהם”, מספר יועד, “נוצר ביננו קשר חברי והוא סיפר לי שהוא ואישתו שתלו חלקות לבנדר ואזוב ושיש להם מוצרים טיפוליים המבוססים על שמנים אתרים אבל העסק לא ממריא. מפה לשם הוא הציע שנכנס איתו לעסק”.

“ההזדמנות הזאת נפלה עלינו משמים בדיוק באמצע מחשבה ארוכה על הכוון העתידי שלנו. החקלאות כפי שאנחנו רואים אותה הולכת ונעשית יותר מורכבת, כולם מגדלים הכל והרווחיות הולכת ונשחקת. הרגשנו שאנחנו חייבים למצוא כוון חדש וייחודי שיתן לנו יתרון ופוטנציאל התרחבות גבוה. החיבור עם טל וסמדר אישתו היה טוב והמוצרים שלהם התאימו להשקפת העולם הטבעית שלנו. אז יצאנו לדרך”.

בשלב הראשון הכשיר מלקר חלקת כרם שנעקר בצמוד לביתו ושתל חלקות לבנדר ואזוב. “האזוב, שזה הזעתר המוכר והטעים, והלבנדר הם שני צמחים עוצמתיים עם תכונות יוצאות דופן של ריפוי, חיטוי ואיחוי ועליהם מתבססת כל סדרת המוצרים שלנו. לאחר הקציר אנחנו מייצרים את חומרי הגלם. רכשנו מזקקה שיודעת להוציא את השמן האתרי מהצמחים ובנוסף אנחנו משרים או חולטים את הפרחים. כל חלקי הצמח משמשים אותנו כך שבסופו של התהליך יש אפס פסולת”.

“לאחר שיש בידנו את חומרי הגלם הם עוברים לייצור בשני מפעלים פה בצפון. מפעל בטבריה למוצרי מריחה, קרמים ומשחות ומפעל בקרית שמונה למוצרי בליעה. שני המפעלים מאושרים על ידי משרד הבריאות ועומדים בתקנים הנדרשים כמובן. מי שרוקח את המוצרים הוא ההרבליסט בועז צור שפיתח אותם ועל ידי הוספת מרכיבים טבעיים נוספים כמו סמבוק שחור או קלנדולה בעצם מייצר מוצר סופי עם תכונות נפלאות. לשמחתי נטורופתים ואנשי מקצוע שמתנסים בתכשירים שלנו נותנים משוב חיובי ועוזרים למוצר להתפתח”.

השלב השלישי היה בניית מותג ושפה שווקית. מלקר הלך בתחום הזה עד הקצה והרים מותג ואתר ברמה גבוהה. “לקחנו את המוצרים המעולים של הזוג נוביק ועלינו איתם רמה גם בצד השווקי שהוא לא פחות חשוב. החלפנו בקבוקים, עשינו תויות מעוצבות ובנינו אתר שווקי שמאפשר רכישה און ליין. היום אחרי שנה וחצי של עבודה יש לנו גם מוצרים טובים וגם פלטפורמה שווקית מעולה”.

לבנדר ואזוב – המוצרים האורגנים של נוביקס

המוצרים באתר noviks מטפלים במגוון בעיות נשימה, הצטננות ובעיות במערכת העיכול. “לאזוב וללבנדר תכונות אנטי פטריתיות חזקות. עשינו בדיקה עם אחד התכשירים על פטריה שנקראת רינגוורם. פטריה קשה לטיפול שמופיעה אצל סוסים. אחרי 3 ימים הפטריה נעלמה. במקרים אחרים קיבלנו משוב מהלקוחות שניסו את התכשירים על בעיות אחרות מאלו שרשומות בתוית וחוו הצלחה. למשל לקוח שאמר שהשמן שלנו עזר לו עם תולעי מעיים. זה כוון שלא חשבנו עליו ובעקבות המשוב מהלקוח נכנסנו לבדיקה מקצועית ובקרוב נוציא מוצר ייעודי לתופעה”.

שוב כמו במקרה המנגו של יושק’ה וויל מרמות שמחתי לגלות פה אצלנו בגולן יזמים שאפתנים שחושבים מחוץ לקופסא ודוחפים קדימה כדי להגיע למוצר חדשני וייחודי שיאפשר צמיחה והתרחבות. כשאני שואל את יועד לאן נוביקס תתפתח בחמשת השנים הבאות העיניים שלו נדלקות. “יש הענות יפה למוצרים אז בעתיד אני שואף להרחיב את הגידולים ולפתח מוצרים נוספים. בתחושה שלי תחום מוצרי הטיפול הטבעיים הוא תחום מתפתח עם המון פוטנציאל ואני מתכוון להעמיק בו. השמים הם הגבול ולשם אני מכוון”.

This Post Has 0 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back To Top